Forum Vantasy  Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Muzeum Czynu Zbrojnego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Czajnik_Zagajnik
Moderator/Sędzia



Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 139 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:21, 22 Wrz 2009 Powrót do góry

Nudny, stary portier, jeszcze nudniejszy przewodnik zasypujący nas tonami informacji, które kołatają się w głowie przez kolejna godzinę po opuszczeniu muzeum i które ciężko później poukładać. Nie wynosi się z takiej wycieczki wiele, prawda? Takie wyobrażenie o muzeach ma większość młodzieży. A jak jest naprawdę?
Muzeum Czynu Zbrojnego z os. Górali robi wszystko, co możliwe, aby przełamać ten stereotyp. Muzeum powstało z prywatnej inicjatywy, a więc działa w nieco inny sposób niż muzea państwowe. Jest poświęcone dokonaniom Polaków w XX wieku. Zbiory sięgają aż do 1919 roku, czyli powstania na Śląsku. Ostatnie eksponaty to pamiątki po kampanii warszawskiej z 1945 roku. W muzeum znajdują się takie unikaty jak np. sztandar szkolny z Wołkowyska przechowany przez Szarejków przez 60 lat, w tym przez sześć lat na Syberii. Mundur, broń, pamiątki, ordery i dużo więcej znajduje się obecnie w muzeum. Każda z sal jest poświęcona innemu zagadnieniu. Jest tam wiele cennych pamiątek związanych m.in. ze światowej sławy lotnikami polskimi czy też marynarką ( w muzeum wystawione są części z okrętu podwodnego "Sęp"). Jedna z sal poświęcona jest kombatantom. Jest w niej wystawione 480 pocztówkowych zdjęć naszych dzielnych wojaków. Wiele osób przychodzi tam, żeby wśród postaci znaleźć swego ojca czy dziadka. Bardzo ciekawym pomysłem są też spotkania z żyjącymi kombatantami, którzy opowiadają swoje historie zwiedzającym. Taka "żywa historia" jest zdecydowanie ciekawszą formą przekazywania wiedzy niż suche fakty. Muzeum wydaje również zeszyty historyczne i organizuje różnego rodzaju imprezy. Głównym problemem, z którym boryka się ekipa muzeum pod kierunkiem pani Iwony Jarosz, jest brak funduszy. Placówka ta nie jest zarejestrowana jako muzeum państwowe i utrzymuje się głównie z dobrowolnych datków mieszkańców Nowej Huty i składek kombatantów.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia w wakacje Muzeum Czynu Zbrojnego. Zapewniam, że jeśli interesuje Was historia, naprawdę warto.

Piotr Janas


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Czajnik_Zagajnik dnia Wto 17:55, 22 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Danek
Moderator/Sędzia



Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 128 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 10:36, 11 Paź 2009 Powrót do góry

Tym razem bez zastrzeżeń. Swoją drogą nie zdawałem sobie sprawy, że takie muzeum istnieje xD Byłem w muzeum AK ale się srogo zawiodłem. 5 zł za wstęp a z uwagi na inwentaryzację dostępna była jedynie wystawa karabinów z dwudziestolecia międzywojennego.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)